Дитина вчиться пізнавати не тільки світ природи, власного будинку і рідних, вона також знайомиться зі світом соціальним. Їй цікаво знати, як влаштовані держави і які бувають професії. Тому фінансова грамотність — теж важлива для дітей, адже крім відповіді на питання, ким працюють батьки, вони неодмінно повинні дізнатися, що таке гроші. Тоді хлопчики і дівчатка будуть розуміти, наприклад, що їхні іграшки, їжа, одяг і багато іншого має свою ціну. Їм захочеться дізнатися більше!
Фінансова грамотність для дітей: з чого почати навчання
Дитина у віці 6-ти років вже може самостійно порахувати невеликі суми грошей, відрізняє номінали монет і купюр і з радістю вирушить в магазин з батьками. Тому — це саме час почати навчання!
Що таке фінансова грамотність? Це рівень знань про фінанси та вміння керувати ними. Розмовляючи з дітьми про гроші, батьки готують їх до дорослого життя, формують здорове ставлення до заощаджень і прибутку. Також вони повинні пояснити, яких пасток шахраїв потрібно остерігатися, як убезпечити себе і свій капітал. Адже дорослий світ — це також світ відповідальності за свої вчинки і розставляння пріоритетів.
Діти повинні розуміти, як розпоряджатися сімейним бюджетом і як його правильно сформувати. Адже фінансова грамотність розвиває не тільки ставлення до грошей, але також:
- вміння управляти своїм часом і розставляти пріоритети в житті;
- критичне мислення і вміння робити вибір;
- відповідальність за свої вчинки;
- вміння планувати;
- чітку постановку цілей.
До того ж система накопичення власних грошей на мрію навчить малюка серйозно ставиться до речей і цінувати працю батьків. Такі діти зможуть вирости більш цілеспрямованими і впевненими в собі.
Ігри для розвитку фінансової грамотності для ваших дітей
Найкраща форма навчання для малюків — ігровий процес. Під час розваг дитина не буде сприймати серйозні теми як нудні, вона зможе і веселитися, і дізнаватися важливу інформацію.
Почнемо з дуже відомої гри, яка завоювала серця і дорослих, і дітей. Це Монополія. Зараз можна знайти і класичні варіанти, і доповнення, і дитячі моделі. Але всі вони спрямовані на те, щоб пояснити, що таке підприємництво, чому важливо планувати витрати й як не збанкрутувати.
Пропонуємо звернути увагу на чудовий комплект «Моя перша Монополія» від Hasbro Gaming. Адже фішки в ньому — це кумедні тварини: кошеня або щеня, наприклад. А купувати гравцям доведеться кафе або парк атракціонів. Ці деталі зроблять настолку ближче для маленьких підприємців, адже з дітьми потрібно говорити їхньою мовою — весело і цікаво. Навіть про такі складні і серйозні речі, як фінансова грамотність і власний бюджет. Набір підходить малюкам від 5-ти років.
Ще один варіант того ж вікового сегмента — «Юніор». Відмінністю цієї гри від інших можна назвати банківські електронні картки і термінал — саме так діти будуть розплачуватися за покупки і вкладення. Кому ж вдасться створити ідеальний бізнес-план?
Серед настолок є ще безліч варіантів цієї тематики — «Грошовий потік», «Гра в життя», «Як стати мільйонером», «Бізнесмен» і багато-багато інших. Вони підходять для старших гравців — від 8-10-ти років. І добре перевіряють знання фінансової грамотності, а також допомагають закріпити їх. Настільні ігри справді вчать багато чому, «Грошовий потік» — мислити, як професійний інвестор, а «Бізнесмен» — будувати власний бізнес.
Розглянемо цікавий варіант від бренду Arial — «Капіталіст. Як стати мільйонером». Головне завдання учасників — заробити мільйон. Для цього можна продавати і купувати інші бізнеси, користуватися кредитами, будувати підприємства або брати участь в аукціонах. Важливим є те, що гравець може навіть потрапити до в'язниці, але і вибратися звідти можливо — для цього є спеціальна карта. Комплект призначений для дітей старше 11-ти років, а максимальна кількість учасників — 4.
Крім настільних ігор, розвинути фінансову грамотність допоможе також ігрові набори від Smoby. Компанія пропонує різноманітні машинки і будиночки, але цього разу ми зупинимо свою увагу на комплекті Супермаркет здорової їжі. Це прилавок магазину з касою, продуктами і грішми. Він підходить дівчаткам і хлопчикам від 4-х років.
Граючи з ним дитина не тільки дізнається більше пр роботу касира, але і зможе проявити своє ставлення до грошей. Скільки потрібно купюр, щоб придбати потрібні товари? Як краще вчинити з бюджетом і на що його витратити? Спеціальний калькулятор, який виконує роль каси, допоможе розібратися з розрахунками.
Така звичайна ситуація, як покупка в магазині відмінно підходить для тренувань фінансової грамотності. Адже не всі діти в майбутньому будуть торгувати на біржі, але ходити в магазин точно будуть.
Ігрові набори з касовими апаратами користуються популярністю серед малюків. Адже вони яскраві, з безліччю цікавих кнопочок і елементів. Але пам'ятайте, що навіть граючи, дитина буде формувати своє ставлення до грошей. Розглянемо ближче «Касовий апарат» від Addo. Він сподобається дівчаткам і хлопчикам від 3-х років. Іграшка видає 7 різних звуків, у неї справний мікрофон, а в комплекті є ще 30 предметів, які знадобляться в процесі — гроші, банківські картки та продукти.
Схожі ігрові комплекти пропонують бренди Shantou Jinxing, Keenway або Ecoiffier. Адже під час взаємодії з такими наборами, діти зможуть розвивати:
- комунікативні навички;
- емоційне сприйняття;
- дрібну моторику;
- концентрацію уваги.
Також дитина буде тренувати пам'ять, удосконалювати знання математичних підрахунків, грамотності в питаннях грошей і критичного мислення. Поєднайте приємне з корисним — і навчіть дітей фінансової грамотності під час веселої гри!
Автор статті: Олеся Богдан