Статті

01.02.2019

2352

Настільні ігри як спорт: те, чого ви не знали

Кожен із батьків хотів би знайти для своєї дитини захоплення, яке не тільки приносило б задоволення, а й всебічно розвивало її. Настільні ігри — якраз той чарівний інструмент, який допоможе з цим.

Чим корисні настільні ігри?

Ігри виступають на противагу комп'ютеру, телефону, планшету та всім іншим медійним речам, які останнім часом все більше привертають увагу дітей.

Таке проведення часу подібне спорту — той же азарт, дух суперництва, прагнення до перемоги і чітко визначені правила гри. Активний учасник, справедливий суддя — дитина зможе приміряти на себе будь-яку роль. Більше того, для їх проведення не потрібно багато місця. Тому, можна не переживати, куди піти пограти в настільні ігри, оскільки це можна робити де завгодно, за будь-яких погодних умов, із друзями, родиною, однокласниками тощо.

настільні ігри

Крім того, граючи разом із дитиною, ви будете підтримувати з нею психологічний контакт. Вона буде відчувати вашу опору і готовність допомогти в досягненні цілей, що так важливо в процесі розвитку дитини. Чим корисні настільні ігри дізналися, тепер давайте розберемося, які конкретно навички вони розвивають у дитини.

Які навички розвивають настільні ігри?

 1. Увага і посидючість. Ці навички дуже знадобляться дитині в шкільному віці, особливо в перші роки. Якщо з перших років грати з дитиною в «настільні ігри», то до 4 років вона зможе бути зосередженою на грі (як і на будь-якому іншому занятті) близько 25 хвилин.
 2. Особистісні та соціальні навички - прагнення до мети, уміння правильно висловити свою точку зору, продумувати ходи наперед, працювати в команді, передбачати поведінку суперників, бажання перемагати, а також міркувати про те, як домогтися бажаного результату і вчитися на власному досвіді. В процесі гри дитина навчиться гідно приймати як перемогу, так і поразку.
 3. Фізичні здібності, швидкість реакції, спритність, логіку, пам'ять, фантазію, уяву та інші (в залежності від різновиду гри).
 4. Стратегічне мислення. Всі ми помічали, що найкраще розібратися в якій-небудь темі - спробувати в доступній формі пояснити її комусь. Американськими вчені довели, що розумові операції найкраще відбуваються в голові дитини (втім, як і дорослого) тоді, коли вони пояснюють свій механізм дії. Тут дуже важливим є правильний підхід батьків - під час гри потрібно задавати дитині якомога більше навідних запитань типу «а чому ти зробив саме так?». Відповідаючи на питання, дитина буде аналізувати і розбиратися в причинно-наслідкових зв'язках.

Різноманітність настільних ігор

Можна виділити кілька класифікацій настільних ігор в залежності від віку, призначення гри і типу.

Як на мене, найбільш логічною буде остання, тому розберемо саме її. Які бувають настільні ігри:

Інтелектуальні

Спрямовані на активний розвиток інтелектуальних навичок дитини. Вони дозволяють відкрити нові знання в різних областях науки, історії, мистецтва. Такі ігри можна порівняти зі шкільними уроками, тільки у формі інтерактиву. Розвивають стратегічне мислення і кмітливість, логіку, пам'ять, розширюють кругозір, активізують мисленнєві процеси.

Приклади: «Ерудит», «Темпо», «IQ-Бум», «Поза сумнівом. Вчимо англійську»,«Thinkers»,«Rummy».

Сюди ж відносимо стратегічні ігри типу «Монополія», «Капіталіст», «Морський бій», а також шахи, шашки, доміно і нарди.

настільні ігри монополія

Розважальні

Покликані розвивати дитину в більш розважальній формі. У цій категорії в якості прикладу можна виділити такі ігри, як «Свинтус», «Uno», «Дженга», «Спагеті», «Макаронні вузлики», «Обхитрити акулу», «Тролі», «Шльоп вуса» «Fibber», «Крокодил», «Пиріг в обличчя».

чим корисні настільні ігри

Спортивні настільні

Настільний спорт - теж спорт. А спорт - здоров'я. Здоров'я - життя.

Ігри такого типу дозволяють влаштовувати реальні змагання коли-завгодно і де завгодно - в погану погоду вдома, в гарну - на вулиці. Вони розвивають у дитини:

 • тактичне і логічне мислення,
 • фізичну підготовку,
 • спритність,
 • точність,
 • швидкість реакції та уважність,
 • дозволяють правильно оцінити ситуацію і відчути себе справжнім чемпіоном.

Такого роду ігри дозволяють дитині більш глибоко і усвідомлено вникнути в правила гри. Наприклад, граючи в настільний футбол, дитина розбереться з правилами гри і у нього активізується спортивний інтерес до звичайного футболу.

У цю категорію відносимо настільний футбол, баскетбол, хокей, аерохокей, твістер.

настільні ігри твістер

Змагання з настільних ігор

Настільні ігри — не тільки рмозвага задля забави, але і можливість спробувати себе в справжніх змаганнях.

Наприклад, влітку 2017 року вперше в Україні відбувся Всеукраїнський турнір з настільного футболу Grant's Stand Together. У змаганні взяли участь понад 100 команд з 4 міст України. В цілому було зіграно близько 600 партій, після чого 3 команди-переможця воювали в фінальному змаганні в Києві. Ваша дитина може долучитися до подібного роду занять і спробувати себе у справжніх турнірах.

Навесні 2018 року в Україні також був проведений юнацький чемпіонат Європи з “Го” (настільна стратегічна гра, вважається однією з найбільш поширених інтелектуальних настільних ігор у світі).

Багато змагань проводиться і зі спортивних настільних ігор. Ви можете віддати дитину на гурток і там він точно зможе спробувати себе в різного роду конкурсах, змаганнях і навіть чемпіонатах.

Крім того, можна влаштувати чемпіонат з настільних ігор самостійно, зібравши всю сім'ю або друзів дитини. Він зможе спробувати себе як в ролі активного учасника, так і судді.

Настільні ігри - максимальна користь при мінімальних витратах

Вибрати подарунок дитині - завжди відповідальний крок. Адже так хочеться, щоб вона вилучила з нього якомога більше користі, при цьому отримала задоволення і радість від самого процесу гри. Ось якраз настільні ігри - ідеальний баланс.

Погодьтеся, це ще й чудова нагода влаштувати затишні сімейні посиденьки в колі найрідніших. Здавалося б, звичайну гру можна перетворити в справжню подію. Саме так народжуються сімейні традиції...або міцна дружба.

які бувають настольні ігри

Шукаєте, де купити настільні ігри в Києві? «Будинок іграшок» привітливо чекає на вас і готовий допомогти з вибором подарункового набору для вашого малюка і не тільки.

P.S: Цікаві факти про настільні ігри

 1. Відома найдавніша гра в світі. Це давньоєгипетський «Сенет», який був створений близько 5500 років тому! Містика — в правилах гри відомостей не збереглося. Відомо лише те, що ігрове поле складалося з 10 рядів, а в кожному з них знаходилося по 3 квадрата.
 2. Найпопулярніша настільна гра в світі — «Монополія». Створена вона була в 1934 році винахідником Чарльз Дарроу. Він запропонував видати її компанії «Паркер Бразерс», але та відмовилася від пропозиції, пояснивши це наявністю в грі купи недоліків. Але Чарльза Дарроу так просто було не зупинити — він вирішив випустити гру самостійно. Так і вийшло — 5 тисяч копій гри розлетілися по всьому світу, після чого «Паркер Бразерс» все ж пошкодувала про те, що трапилося, відновивши співробітництво.

Автор статьи


Автор - Експерт Бі