example-top-banner

Статті

15.11.2018

2142

Конструктори LEGO як арт-терапія: світовий досвід

Сьогодні ви навряд чи зустрінете людину, яка ніколи не чула про Конструктори LEGO. Ця іграшка вже давно переросла суто ігрову складову і широко застосовується не тільки в дитячих, але і на тренінгах, і мозкових штурмах великих компаній. Герої «Лего» навіть беруть участь у зйомках повнометражних картин. Творці легендарного конструктора довели, що LEGO - це не просто спосіб боротьби з нудьгою. Так, завдяки наборам LEGO діти з розладами аутистичного спектру змогли досягти вражаючих результатів у розвитку соціальних навичок.

«Лего»-терапія: для кого і навіщо

Терапія за допомогою лего була розроблена Даніелем Б. Легоффом, педіатром і нейропсихологом, корекційний підхід якого вже близько 15 років з успіхом застосовується для розробки у дітей навичок соціальної комунікації.

Цільова аудиторія для таких занять - діти і підлітки, у яких є:

 • труднощі в налагодженні соціальних контактів, комунікації;
 • проблеми з розладом уваги;
 • тривожні розлади;
 • аутизм;
 • гіперактивність.

У чому відмінність між грою і терапією? Терапія відбувається у групах під наглядом психолога і сфокусована на розвитку відсутніх в дитини або підлітка навичок і якостей характеру.

Яким чином? Дітям пояснюють правила, дають інструкції, ставлять загальну мету і розподіляють між ними ролі. Так, непосиді дістанеться роль поступливого будівельника, а на сором'язливу дитину, яка переживає труднощі зі спілкуванням, може бути покладено функцію інженера-архітектора, якому потрібно вести діалог із будівельниками та постачальниками. У формі такої структурної гри дитина вчиться вирішувати свої проблеми самостійно і без надзусиль.

лего-терапія

Крім того, у ході терапії перед дітьми ставиться мета, яку кожен з них окремо не зможе досягти без тісної взаємодії з іншими, тому дітям доводиться вступати в діалоги, звертатися один до одного по імені і слідувати інструкціям ведучого (психолога). У процесі вирішення конкретного креативного завдання діти відчувають масу позитивних емоцій, і необхідні навички розвиваються швидше, про що свідчить статистика, опублікована в наукових виданнях за цією темою (наприклад, діти починають частіше вступати в діалог з однолітками).

Що ж конкретно розвиває конструктор «Лего»

Чим корисний LEGO для дітей? Освітні та медичні дослідження, проведені фахівцями Великобританії і США, говорять про те, що використання конструкторів «Лего» на заняттях в дитячих групах4 приносить плоди і навчає дітей навичкам:

 • вербальної та невербальної комунікації;
 • співпраці;
 • розподілу праці;
 • зорового контакту;
 • почергової участі;
 • спільної відповідальності за результат;
 • спільної уваги;
 • вирішення конфліктів;
 • дотримання інструкцій;

Окремим важливим пунктом варто відзначити радість від спільного досягнення.

користь лего для дітей

Терапевтичні заняття можна проводити як мінімум раз на тиждень, в групах із трьох осіб (плюс психолог). Заняття може тривати до 45 хвилин в залежності від віку дитини.

Доктор Б. Легофф стверджує, що ви помітите прогрес в поведінці дитини вже через 10 тижнів. Які ж основні ролі і обов'язки дітей в цьому процесі?

 • Інженер-архітектор: тримає в голові план, повідомляє постачальника, які деталі необхідні, дає будівельнику інструкції по реалізації плану (найбільш балакуча роль, для найсором'язливіших).
 • Постачальник: володіє всіма деталями, слухає інженера і виконує його інструкції, видає будівельнику необхідні деталі (варіант ролі для гіперактивної дитини).
 • Будівельник: приймає деталі від постачальника, слухає інструкції інженера-архітектора, використовує деталі для втілення плану.

У процесі занять у дітей є можливість спробувати себе в кожній з ролей і зрозуміти, як відповідальність кожного члена команди впливає на загальний результат. Ось один із прикладів такої терапії:

Набори LEGO для розвитку дітей

Для індивідуальних або групових занять з дитиною можна використовувати такі набори:

 • LEGO Duplo - набір для розвитку дітей від одного до п'яти років. Розміри кубиків цієї серії в два рази перевершують стандартні деталі конструктора, і тим не менш, сумісні з ними. Лінійка існує з 1969 року і включає в себе фігурки поїздів, будинків, тварин, машин, що має на увазі масу цікавих сценаріїв гри, не кажучи вже про розвиток моторики для найменших. Ціни на набори цієї серії коливаються від 450 до 1000 грн.
 • LEGO City - набори конструкторів цієї серії відтворюють життя міста, з їх допомогою дитина сама може створити пожежне депо, поліцейський відділок, аеропорт, вокзал і багато іншого. Початок цієї серії конструкторів було покладено в 2005 році і вона здобула таку популярність, що LEGO City навіть випускають різдвяний адвент-календар. Ви можете почати збирати свій LEGO City з фургона-піцерії за ціною від 470 грн і продовжити більш складними конструкторами берегової охорони або вражаючої поліцейської дільниці за 2500 грн. Ці тематичні конструктори призначені для дітей віком 6-12 років.
 • LEGO Ninjago - ця японська лінійка була представлена в 2011 році і запущена разом з мультсеріалом про самураїв, ніндзя і сенсея, які борються зі злом у вигаданій країні Ніндзяго. Конструктори призначені для дітей віком 9-14 років. У лінійці представлені як окремі фігурки вартістю від 413 грн (наприклад, Зейн - повелитель Дракона), так і складні конструкції за 3000 грн, такі як «Храм воскресіння».

Зрозуміло, немає меж фантазії, і варіації конструкторів LEGO безкінечні, як і варіанти можливостей взаємодії з ним. Тільки в ваших силах надати цьому процесу формату осмисленого проекту і зуміти задати потрібного робочого тону, забезпечивши дитину зрозумілими інструкціями і поставивши перед нею досяжну спільними зусиллями мету.

що розвиває конструктор лего

Варіанти сценаріїв такої терапії можна черпати з посібників, представлених за посиланнями нижче або ж звернувшись до професійних психологів, які практикують LEGO-терапію в групах.

Повірте, втіливши одного разу поставлене завдання в життя, за умови регулярності занять, дитина від тижня до тижня буде змінюватися на очах.

Але будьте обережні: світ LEGO затягує. Тому не дивуйтеся, якщо через деякий час ви помітите себе з дитиною постійними відвідувачами заходів для «Лего» - залежних, про які можна детальніше прочитати тут.

P.S:

 1. Більше про лего-терапію можна прочитати на сайті https://www.bricks-for-autism.co.uk/.
 2. Рекомендована книга з інструкціями та сценаріями для лего-терапії: Building blocks of communication
 3. Посилання на статті в іноземних профільних виданнях про ефективність лего-терапії:

 • Oneeducation
 • Discovery
 • Автор статьи


  Автор - Левченко Мария

  Рекомендовані статті

  Серед найрізноманітніших іграшок, призна...

  21.11.2017

  1791

  Кожна дитина і кожен дорослий знають про...

  07.09.2018

  1824

  Якщо полетіти в Данію до будинку-музею Л...

  21.09.2018

  2302