example-top-banner
0 (800) - 30 - 11 - 30

(800) - 30 - 11 - 30

(044) - 377 - 71 - 33

Магазин іграшок Статті та огляди Як підготувати дитину до першого класу: основні поради

Статті та відео-огляди


Статті 14 Червень 22295

Як підготувати дитину до першого класу: основні поради

Вступ до першого класу для батьків не менш хвилюючий, ніж для дитини. Навіть більше, адже вони знають, що очікує на першачка, тому мають підготувати його морально, фізично та матеріально до нової віхи життя. Рік перед першим класом варто використати із користю, поступово привчаючи дитину до нового режиму та обов’язків. У цьому матеріалі розберемося, як організувати підготовку дітей до школи, щоб зацікавити та заохотити до навчання.

Як підготувати дитину до школи: поради психолога

Популярна тенденція серед молодих батьків віддавати дитину у школу якомога раніше, у 6, а інколи і в 5 років. Більшість вважає, що таким чином стимулюватиме розвиток дитини, допоможе швидше призвичаїтися до дорослих обов’язків, раніше завершити навчання та розпочати самостійне життя. Проте важливо, щоб дитина була готова до цих змін фізично та психологічно.

Високої активності та кмітливості у 5–6 років не завжди достатньо для адекватного пристосування малечі до шкільного режиму. Школа дає велике інформаційне навантаження, випробовує не лише інтелектуальні здібності, а й соціальні, комунікаційні. Психіці дитини, яка динамічно розвивається в цей період, інколи потрібен ще один рік домашнього спокою для зміцнення, достатнього для насиченого шкільного життя.

Навички та якості, необхідні для соціалізації та сприйняття навчальної інформації формуються поступово в індивідуальному для кожної дитини темпі. Допомогти у цьому мають батьки напередодні вступу до першого класу. Психологи та педагоги з США та країн Європи вважають, що конкретні знання та вміння читати й рахувати можна довірити вчителю. Батькам варто зосередитись на розвитку загальних якостей — самосприйняття, самоконтролю, самостійності, комунікації, інтересу до навчання.

Методика підготовки дитини до школи має бути поблажливою, не переобтяжувати, не лякати складністю. Інколи першачки просто не розуміють, для чого вони ходять до школи, що від них вимагається. Тому батькам варто якомога більше розповісти майбутньому школяру про шкільне життя:

  • що таке школа та навіщо до неї ходити;
  • чому потрібно навчатися;
  • як потрібно поводитися у школі на уроках, при спілкуванні з однолітками, старшими дітьми, вчителями;
  • що не можна робити в школі;
  • які права та обов’язки школярів у школі і вдома.

Важливо акцентувати на перевагах школи, зокрема підкреслити появу нових друзів, веселі пригоди, ігри, спілкування за інтересами. Це полегшить сприйняття дитиною нової дійсності, змістивши увагу з насторожуючих змін до позитивних та захопливих.

Найбільше людина боїться невідомого. Якщо дорослий може змоделювати розвиток незнайомої ситуації на прикладі аналогічних подій з особистого досвіду, то дитині такої інформації брати ще просто немає звідки. Тому дієвий спосіб, як психологічно підготувати дитину до школи — в ігровій манері навчити малюка поводитися у різних ситуаціях, що можуть трапитися у школі:

  • як спілкуватися з однокласниками та товаришувати з ними — ділитися, допомагати, співпрацювати;
  • як заявляти про власні фізіологічні та емоційні потреби;
  • як реагувати на кпини чи грубість інших дітей;
  • як відстоювати власні кордони, заявляти про потреби, бажання;
  • що робити, якщо загубився у школі чи запізнився на урок.

Ігри у підготовку до школи поступово перетворюють абстрактне сприйняття майбутніх подій у цілком конкретні алгоритми дій, візуалізовані та «пережиті» дитиною під час ігрового моделювання з батьками. Також допоможуть підвищити соціальну готовність дитини до школи такі методи:

  1. заохочення знайомитись з іншими дітьми на ігровому майданчику та з дорослими, але лише у присутності та з дозволу батьків;
  2. відвідування людних місць — торгових центрів, вокзалів, центральних площ у святкові дні, щоб побороти страх натовпу та ризику загубитися;
  3. формування адекватної самооцінки та сприйняття аргументованої критики конкретних дій, вчинків без особової прив’язки та образ;
  4. стимулювання до самореалізації — виявлення своїх почуттів, креативу, вільного висловлювання на публіці, відстоювання своєї думки;
  5. розвиток адекватного сприйняття конкуренції, прагнення до перемоги з позиції самовдосконалення, а не приниження інших;
  6. прищеплення концентрації та дисципліни на прикладі чіткого розпорядку дня, вміння чергувати справи та доводити кожну з них до логічного завершення.

Психологічна підготовка дитини до школи — це щоденна праця батьків в тому числі над собою, адже це вимагатиме відданості, терпіння та зосередженості не лише на результаті, а й на поточному психологічному стані дитини. Підтримувати комфортний емоційний мікроклімат не менш важливо, ніж порядок.

Фізична готовність дитини до першого класу: поради батькам

Фізичний розвиток дитини у 1 класі відбуватиметься динамічно під впливом навантажень навчальної програми. Щоб фізичні та інтелектуальні навантаження не стали надмірним стресом, розпочинати підготовку варто заздалегідь.

Прищеплювати інтерес до спорту дитині можна змалку. Окрім активних ігор з м'ячем та на майданчику варто спробувати різноманітні спортивні секції. З їх допомогою можна не лише розвинути дитину фізично, а й привчити до дисципліни, порядку, поваги до вчителя, обережності у поводженні з однолітками. Пошук спортивного хобі — непростий процес, у ході якого дитина пізнаватиме себе, своє тіло, його можливості та шукатиме напрям, що її зацікавить. Батькам слід набратися терпіння та морально підготуватися до зміни кількох секцій, перш ніж малюк натрапить на «свою» справу.

В інтелектуальній підготовці тренування не менш важливі, ніж у спорті. До розумових навантажень дитину слід привчати поступово. Батькам варто розібратися, як зацікавити дитину до навчання:

  1. стимулювати інтерес до довкілля — природних явищ, зміни погоди, пір року, плину часу;
  2. не лише відповідати на питання дитини про навколишні предмети та явища, а ставити власні цікаві запитання, наштовхуючи її на міркування, аналіз та пошук відповідей;
  3. забезпечувати цікавою пізнавальною літературою та відео матеріалами, разом вивчати інформацію про речі, тварин, побут, професії;
  4. мотивувати дитину висловлювати та аргументувати свою думку, наводити приклади та докази;
  5. заохочувати до нешаблонного мислення, пропонуючи вирішення фантастичних, гіпотетичних ситуацій, розвʼязуючи загадки та головоломки.

Закладення підґрунтя допитливості та відкритості до нового полегшить задачу, як пояснити дитині, що треба вчитися. Вона вже це робитиме, не зациклюючись на режимі, правилах поведінки, не боятиметься викликів та складних завдань. Адже головне задача школи полягає не у накопиченні загальних знань, а у розвитку вміння вчитися — пізнавати світ, формулювати запитання та працювати з інформацією, шукаючи на них відповіді.

Підготовка до школи вдома: що повинна знати дитина, йдучи до школи

Перший рік навчання у школі, згідно з нормами НУШ, вважається адаптаційним, коли уроки проходять у ігровій формі та немає домашніх завдань. Проте діти вже мають звикати до дисципліни, орієнтуватися у темах, що розкриває вчитель, тренуватися у писанні та читанні. Підготовка до 1 класу по вимогах відрізняється залежно від статусу школи — у гімназіях та ліцеях вони можуть бути жорсткішими, ніж у загальноосвітніх школах.

Також слід зазначити, що має значення те, за якою навчальною програмою йде обраний вами заклад. Наприклад, програма «Росток» розрахована на дітей зі схильністю до математичних наук, отже важливим критерієм підготовки до вступу туди буде розвинена логіка. А за навчальною програмою «Інтелект» ще в початковій школі прищеплюють навички роботи з інформацією, розвивають памʼять, кмітливість, творчі й винахідницькі здібності. Отже, вступаючи в такий учбовий заклад, буде варто приділити більше уваги підготовці, ніж якщо йти в звичайну загальноосвітню школу. Це не обовʼязкові вимоги, проте так малечі буде значно легше інтегруватись в учбові процеси.

Поширена практика не вимагає від першачка вміння читати та писати, проте він має впевнено тримати ручку, орієнтуватися у часі та просторі, розрізняти кольори, відстань, пори року та інші загальнодоступні явища. Щоб дитині було легше призвичаїтися до школи, варто акцентувати розвиток наступних вмінь та навичок.

Мовлення. Щоб малюка добре розуміли у школі однолітки та вчителі, він має чітко промовляти звуки та зв'язно формулювати свою думку. Для тренування можна спілкуватися з ним на різні теми, разом придумувати історії, переказувати тексти. Це сприятиме побудові узгодженого, послідовного та грамотного мовлення.

Мислення. Щоб навчити дитину аналізувати, узагальнювати, порівнювати, з нею потрібно вивчати й обговорювати предмети, знаходити в них подібні та відмінні риси, поєднувати предмети за певною ознакою. В пригоді стануть іграшкові набори з фруктами, овочами, геометричними фігурами, тваринами, ігрові журнали із завданнями.

Пам'ять. У віці 6–7 років діти активно сприймають інформацію, проте можуть не фокусуватися на ній, подумки перестрибуючи від одного явища до іншого. Дидактичні матеріали, вивчення пісень та віршів сприятимуть розвитку концентрації й тренуванню пам'яті.

Дрібна моторика. Розвиток дрібної моторики у дитини розпочинається ще з пелюшкового віку за допомогою фактурних іграшок та брязкалець, сортерів. Для дошкільняти важливо впевнено керувати своїми руками та мати хорошу координацію тіла. Для розвитку цих якостей в пригоді стануть спортивні ігри, а також різноманітні поробки — розфарбовки, ліплення з пластиліну, аплікації. В ігровій манері можна навчити дитину тримати ручку, олівець чи фломастер, охайно розфарбовувати, не виходячи за лінії, працювати з ножицями.

Концентрація та уважність. На уроках дитині доведеться тривалий час спокійно сидіти та підтримувати увагу щодо теми обговорення, виконуваного завдання. Для підготовки до таких випробувань варто поступово привчати дитину до виконання тривалих завдань. Тренування повинні бути регулярними та систематичними, проте не займати понад 20 хвилин.

Математичні знання. Математикою зацікавити дитину доволі легко, пояснюючи їй вартість іграшок під час візиту до магазину чи правила розподілу цукерок між членами родини. Глибокі знання для першого класу не вимагаються. Достатньо навчити рахувати до 10, додавати та віднімати у цьому діапазоні, перелічувати числа від меншого до більшого, знаходити пропущені числа у рядку. Для прикладу можна рахувати пальчики, кубики, іграшки, орієнтуватися по механічному й електронному годиннику.

Знання про світ довкола. Простий метод, як перевірити готовність дитини до школи — проаналізувати широту її світогляду. У першому класі малюк повинен знати про пори року, природні явища, тривалість тижня та назви днів, тривалість доби та з чого вона складається, назви рослин і тварин, назву країни, міста, у якому проживає, види професій, транспорту та предметів довкола, склад та імена членів родини. Якщо вся ця інформація засвоєна та легко утримується в пам’яті дитини, вона цілком готова до шкільного навчання.

Корисні поради батькам дошкільників

Зі школою, як і будь-якими новинками у житті, важливе перше враження. Щоб воно було приємним, у дитини має заздалегідь скластися позитивний образ та хороші очікування щодо школи. Для цього потрібно розвинути інтерес до навчання та створити сприятливі умови. До основних інструментів варто віднести:

  • мотивацію — справедливі винагороди за старанність у вигляді цікавого дозвілля, спільних ігор, омріяних подарунків;
  • гнучкий режим навчання та відпочинку — першачок періодично може сильно втомлюватися, тому краще влаштувати йому кілька днів позапланового відпочинку від ваших докорів замість сварок за неуважність;
  • інтерес до дитячих справ — розпитуйте дитину про її день, пригоди, спонукайте до поглибленої розповіді про хороші та неприємні події, міркувань та пояснень;
  • полегшений режим — у перші пів року навчання краще відмовитись від секцій та гуртків, щоб не перевантажувати дитину, залишаючи їй час на розваги та відпочинок;
  • відсутність покарань за недосконало виконані завдання, неуважність — помилки траплятимуться завжди, варто зосередитись на їх причині, допомогти та пояснити малюкові те, у чому він сам не розібрався;
  • мінімізацію стресу — в період адаптації до школи не варто сварити дитину за невиконання домашніх справ, яке переважно викликане втомою та розосередженістю уваги через шкільне навантаження;
  • активний відпочинок — розумову активність у школі потрібно балансувати фізичною, тому в пріоритеті ігри на вулиці, велопрогулянки тощо;
  • підтримку режиму дня та збалансованого харчування — дитяча психіка потребує режиму, який допомагає легше сприймати емоційні й інформаційні навантаження, а також повного набору вітамінів і мікроелементів для підтримки активної фази розвитку організму.

Під час підготовки до школи та першого часу у ній дитині потрібна максимальна підтримка та увага. Разом із поясненням відповідальності, обов’язків та правил шкільного життя варто акцентувати й його яскраві сторони. Частково у цьому допоможе матеріальна підготовка до навчання. Збори у 1 клас — відповідальний процес, адже потрібно зібрати купу важливих речей.

Дитину варто залучати до вибору шкільного приладдя, рюкзака та пеналу, шкільної та спортивної форми. Дитяча канцелярія може стати новою пристрастю малюка, адже виробники ретельно підбирають дизайни із урахуванням дитячої моди на мультиплікаційних та кіногероїв. Рюкзак із улюбленим персонажем добряче змотивує дитину збиратися до школи.

Якщо вона любить малювати, разом оберіть великий набір олівців та фломастерів, яскравий пенал для їх зберігання, кілька альбомів. Кольорові книжкові обгортки, зошити із зображеннями тварин на обкладинці та щоденник з інформативним наповненням привертатимуть увагу до предметів, спонукатимуть наполегливо вчитися.

Приділіть увагу ланчбоксу — дитині потрібно навчитися ним користуватися та встигати перекусити впродовж перерви. Бокс для обіду може бути просто яскравого кольору чи у вигляді кумедних персонажів, мати кілька зручних відділів і навіть комплект пластикового столового приладдя. Додатково можна придбати пластикову пляшку для напоїв або невеликий термос.

Дошкільня очікуватиме початку навчання з тією емоцією, яку йому транслюватимуть батьки. Через це важливо притлумити власне хвилювання щодо підготовки та зборів та зосередитись на створенні позитивного образу школи, а також формуванні необхідних умінь у дитини. Розповідайте цікаві історії зі свого шкільного життя, моделюйте ситуації та разом вчіться у них поводитися.

Спробуйте пожити разом із дитиною за шкільним графіком, поступово звикаючи до часових обмежень, підвищених навантажень і нових обов’язків. Вдосконалюйтесь разом із дитиною — правильно харчуйтеся, регулярно займайтеся спортом, разом проводьте час за корисними заняттями. Це перетворить підготовку до школи на захопливу пригоду, сповнену новими враженнями та досягненнями. Дуже скоро ваша дитина перетвориться на впевненого, кмітливого, успішного школяра — навіть помітити не встигнете!

Автор статті: Експерт Бі

close

Увага! Щоб залишити відгук вам необхідно заповнити особисті дані

preloader
close
-32%

Товар зараз зі знижкою

close
NEW
Новинка

Купуйте новинки першими!

close
Подарунок!

Товар зараз акційний, до нього додається подарунок

close
Ваша ціна

Ціна товару зі знижкою за картою лояльності

close
Відео

В картці товару є відеоролик

close
Оплата частинами

Можна оплатити частинами через Приватбанк

close
Ексклюзивний товар

Товар представлений виключно в мережі Бі

close
Лідер продажів

Товар популярний серед покупців

close
ECO

Товар виготовлено з екологічних або вторинних матеріалів

close
Підтримка

Товар можна оплатити карткою «єПідтримка».

close
M
Модерація

Відгук стане доступний іншим користувачам після перевірки

close
icon
Уцінка

Іграшки гарної якості, які втратили свій товарний вигляд

close
icon
Trade in

Іграшки, які були в використанні і продаються повторно

close
icon
Національний кешбек

Купуйте українське та отримуйте кешбек 10%

close
icon
Покупка частинами

Можна сплатити частинами через Monobank

close

Авторизуйтесь

heart

У Вас немає списків бажань

Якщо у вас є списки бажань,
авторизуйтеся

close

Замовити дзвінок

Вкажіть свій номер телефону
і ми звяжемося з вами
протягом 10 хвилин

{{error}}

{{error}}

close

Ваша заявка прийнята

Дякую, !
Ви замовили дзвінок на номер .
Ми зателефонуємо вам у найближчі 20 хвилин.

close

Увага!

Введіть свою адресу ел. пошти і ми тобі повідомимо, коли товар буде в наявності

Ви вже підписані на цю розсилку

Дякую!

Інформація про наявність товару прийде на вашу ел. пошту

{{email}}

Щось пішло не так ... Спробуйте пізніше

Посилання можна cкопіювати

Ваш кошик порожній

Додайте товари, які хочете придбати, та перейдіть до оформлення замовлення

У вас ще немає списків бажань

Додавайте бажані товари та створюйте тематичні списки, щоб ділитися ними з друзями та відстежувати знижки.

Щоб переглянути уже створені списки бажань — авторизуйтеся на сайті.

Виберіть магазини

  • Списком
  • Карта