За статистичними даними, 80 дітей зі 100 бояться темряви. Страх — це базова емоція, яку мають усі з народження й покликана допомогти визначати рівень безпеки в певний момент. Самий же прояв страху — це не побоювання браку світла, а побоювання того, що може ховатися в темряві. Мозок не отримує сигналу від органів зору й починає фантазувати, домальовувати моторошні картинки. А, як відомо, у дітей дуже розвинена уява, тому дитячі фобії є дуже поширеним явищем.
За словами дитячих психологів, відчувати страх — це нормально. Ненормально, коли цей страх не проходить певний час, а тільки посилюється, доставляючи дискомфорт. Тому не потрібно ігнорувати наявність страху, а варто допомогти дитині подолати його. Давайте дізнаємося, як це зробити.
Причини боязні темноти
Для того, щоби побороти страх, потрібно визначити, звідки росте його коріння. Серед причин, які мають найбільший вплив на формування страху темряви, фахівці виокремлюють наступні:
- Батьки захоплюються «залякуванням». Навіть сучасні батьки іноді можуть надто часто повторювати дитині, що до неслухів прийде бабайка, сірий вовк чи злий чаклун. Тож не дивно, що ввечері ці образи виникають в уяві дитини і лякають її.
- Відчуття самотності. Коли дитина залишається одна в темній кімнаті, то може відчувати себе дуже самотньою. Такий стан теж провокує страх темряви, за яким ховається небажання залишатися в кімнаті на самоті.
- Фільми жахів або моторошні історії. Дитина може навіть не усвідомлювати, але її мозок добре фіксує будь-які яскраві образи, а потім відтворює їх у найнеочікуваніший момент.
- Негативні персонажі, страшні іграшки. Велика кількість ігор в зомбі, монстро-іграшки, надлишкова увага до лиходії з мультфільмів — все це здатне сильно впливати на дитину та скеровувати уяву у небажаний бік.
- Забагато новин. Психіка маленької людини не в змозі обробити всю ту кількість негативної інформації, яка подається в новинах, через що виникає сильна тривожність.
Як подолати дитячий страх темряви: поради батькам
У будь-якій ситуації завжди дуже важливо спочатку спробувати поговорити зі своїми дітлахами і зрозуміти, чого саме вони бояться. У жодному разі не смійтеся над «монстром», якого дитина боїться, і не сваріть її за «вигадки», адже це може розірвати довіру між вами.
Далі, зважаючи на опис чудовиськ, простежте за тим, аби дитина не мала доступу до будь-яких жахливих сцен з хорор-фільмів чи новин. Пам’ятайте, що здатність боятися підживлюється новими персонажами та образами.
Потім візьміть малюка за руку, вимкніть світло й разом пройдіться темною кімнатою. Якщо він починає боятися й геть відмовляється йти, то можна придбати спеціальний дитячий світильник з улюбленими персонажами, включити його і показати, що в кутку нікого немає, а в шафі не ховається жодна страшна істота. А це означає, що можна лягати спати.
У разі, коли остання дія не спрацьовує (дитина може не боятися, коли з ним хтось є, а залишаючись у кімнаті на самоті, знову уявляти моторошні картинки), то можна намалювати монстра, який спричиняє стрес, і постаратися перетворити його на доброго друга, який охороняє сон малюка.
За можливості певний час залишайте двері до дитячої кімнати відчиненими, нехай дитина знає, що ви завжди прийдете до неї. Обговорюйте страхи з малечею, але не висміюйте їх, так ви покажете свою зацікавленість, а дитині стане легше, поділившись із вами гнітючим станом. Пам'ятайте, що дитячі страхи можуть перетворитися в справжню ніктофобію і стати причиною нервових розладів, панічних атак у подальшому житті.
Дитина боїться спати одна. Вихід є!
Якщо дитина відмовляється спати сама, спробуйте разом із нею створити затишок в кімнаті, де вона буде відчувати психологічний комфорт і правильно налаштовуватися на сон. Зробіть так, щоб кімната трохи освітлювалася вночі. Старшим діткам встановіть світильник-проєктор із можливістю регулювання яскравості. Для малючків найкраще підійде нічник з приємною музикою чи звуками природи.
Такий світильник або лампа-нічник подарує легке світло в кімнаті і сприятиме приємному та спокійному засинанню. Тепер приміщення не буде вкрито мороком і малюк зможе побороти фобію та через деякий час перестане боятися темряви.
А ще чудовою ідеєю буде читати добрі казки на ніч і, вкладаючи малюка спати, створювати власні ритуали, які заспокоять його й налаштують на безтурботний лад.
Іграшки, які допоможуть подолати страх темряви
Але що робити, якщо дитина боїться темряви навіть після ваших із нею розмов про страхи, запевнень, що все гаразд, і намагань змінити ситуацію? На допомогу батькам, як завжди, прийдуть іграшки! Придбайте малечі м'яку іграшку чи смішну подушку, яка стане компаньйоном під час сну, щоб малюк міг обіймати її та залишатися спокійним. «Чарівними» властивостями можна наділити ковдру, сховавшись під якою, жодні жахіття не знайдуть. Також можна запропонувати старшим діткам покласти під подушку невеличкий ліхтарик, який завжди буде поруч і за потреби зможе освітити найтемніший куточок у кімнаті.
Запропонуйте дитині ще кілька іграшок, якими так весело гратися саме в темряві. Ліхтарики-проєктори зі слайдами, які показують милих створінь, закладки-ліхтарики для читання книжок, налобні ліхтарики у вигляді голови динозавра чи єдинорога — такі різноманітні ліхтарики однозначно допоможуть у боротьбі зі страхом темряви. А ще можна перетворити темний простір кімнати у космічну галактику за допомогою флуоресцентних зірочок, комет і планет, і тоді дитина сама хотітиме виключати світло в кімнаті, щоб скоріше поринути у дивовижну космічну атмосферу.
Ігри з ліхтариками: як подолати страх темряви за допомогою гри
Дітки шкільного віку теж можуть почати боятися темряви, навіть якщо до цього вони спокійно залишалися самі на ніч в кімнаті, веселилися при вимкненому світлі та не боялися ходити ввечері гуляти. Причин для появи фобії може бути кілька: стрес у школі, загальна напруга довкола, страхи батьків, які зчитуються дітьми, часті покарання на кшталт «посиди в кімнаті і подумай над своєю поведінкою» тощо.
Щоб зняти у дитини напруження, допомогти подолати наявний страх і налаштувати на гарний настрій, батькам, окрім дружніх розмов, варто запропонувати спільні ігри, наприклад, з ліхтариками. Чудовими помічниками стануть ігри в театр тіней або прослуховування аудіоказок із проєктором, який демонструватиме зображення на стіну. Таке спільне дозвілля при вимкненому світлі не лише допоможе дитині впоратися зі своїми емоціями, коли їй дуже страшно від темряви, а й може стати прекрасною традицією для спільного дозвілля. А як відомо, дружня атмосфера вдома — то чудовий спосіб впоратися з усіма проблемами!
На жаль, батькам не завжди вдається самостійно впоратися з дитячою фобією. Якщо дитина не тільки боїться спати одна, а й їй моторошно ходити в туалет, заходити на кухню попити води, якщо там нікого немає, а також сильно панікує з настанням темної пори доби, не виходить на вулицю після заходу сонця, або побоювання стали тількі сильніші, то не завадить звернутися до дитячого психолога, можливо проблема лежить набагато глибше.
Спробуйте кілька способів подолання страху темряви в дитини: грайте в ігри, придбайте плюшевого друга-охоронця, проєктор або лампу. І пам’ятайте, що важливо дбати не тільки про фізичний розвиток своєї крихітки, але і стежити за психічним здоров’ям, адже обидва ці чинники визначають, яким буде життя дитини у майбутньому.
Автор статті: Експерт Бі