Статті

03.11.2017

1860

Алгоритм дій: наводимо порядок в домі разом з дитиною

Ох вже ці дітки! Варто мамі відвернутися, і ось вже іграшки розкидані, навколо панує хаос, а малюк, ніби нічого і не сталося, займається своїми важливими дитячими справами.

На жаль, мами часто забувають одну істину: поки дитині не пояснити, що безлад – це не нормальне положення речей, вона цього не знатиме. Наша стаття допоможе знайти правильний підхід до малюка, і розповість, як привчити його до порядку без сліз і криків.

Як привчити дитину до порядку? Починаємо з основ!

Перше, на чому мама повинна зробити акцент – розкидати іграшки не добре.

Ось, чого говорити ні в якому разі не можна:

 1. Що все хороші діти прибирають іграшки – ваш малюк вирішить, що ви його таким не вважаєте, і може почати розкидати речі з подвоєною енергією.
 2. Що він повинен виконувати все, що ви накажете – це теж призведе до «бунту», адже дитина буде вважати це вашою забаганкою, поки ви не наведете об'єктивні аргументи на користь порядку.
 3. Що навколо безлад, і що «так жити не можна» – дитина цілком комфортно почувається серед розкиданих речей, а тому почне вам задавати «шкідливі» питання, на кшталт «А чому не можна?», на які вже у вас відразу відповіді може і не бути.

А ось правильні моделі поведінки в цій ситуації:

 1. Зробити акцент на позитивних сторонах підтримання порядку – коли нічого не валяється на підлозі, ніхто не наступить на іграшку і не пораниться, в будинку буде менше пилу, а дитина легше зможе відшукати свої іграшки.
 2. Розповісти, що у кожного члена сім'ї є свої обов'язки – тато займається ремонтом, мама готує, і оскільки дитинатеж є членом родини, то свої обов'язки теж повинна мати. Якщо у вас кілька дітей – дайте їм можливість поділити між собою обов'язки.
 3. Похвалити позитивні риси маленької особистості – сказати, як ви пишаєтесь, що ваша дитина завжди допомагає мамі, і тому ви впевнені, що вона вам допоможе впоратися з цим завданням.

Як перетворити домашні обов'язки в цікаву гру?

Ось кілька ігрових сценаріїв, які допоможуть перетворити прибирання в захоплююче заняття:
 1. Гра в сортування. Разом з малюком визначте, що в одному ящику комода будуть лежати шкарпетки, а в іншому – футболки, а в третьому – м'які іграшки. Після цього призначте дитину головним сортувальником і обіцяйте перевірити, чи нічого він або вона не переплутає.
 2. Хто перший? Класична механіка: побийтесь об заклад, хто ж перший впорається з певним завданням – наприклад, збере всі Кубики в коробку. Не забувайте піддаватися – ваша дитина повинна зібрати більше. Обов'язково нагороджуйте маленького переможця, так у нього відкладеться позитивне враження, і наступного разу при слові «прибирання» ніхто не стане кривити носом.
 3. Порахувати до ста. Домовтеся водночас почати паралельні дії – наприклад, поки ви дорахуєте до ста, ви встигнете почистити картоплю на вечерю, а ваша дитина – зібрати всі розкидані іграшки в ящик. Хто встигне першим, той отримає цукерку. І починайте відлік!
 4. До речі, якщо ви не встигаєте взяти участь в цьому змаганні, рекомендуємо вам купити іграшкову машинку «Дасті»: вона вміє збирати всі предмети на своєму шляху, а значить, з нею можна змагатися в швидкості збирання розкиданих іграшок!
 5. Поєднати приємне з корисним. Поки малюк прибирає - ви читаєте йому книжку. Якщо ж він відволікається і зупиняється – ви теж замовкаєте. Таким чином, дитина зрозуміє, що прибирання – це зовсім не нудно.

Батіг чи пряник: чи варто лаяти і хвалити дитину?

Пам'ятайте про те, що вашому малюкові належить займатися прибиранням досить часто, а тому вкрай важливо привчити дитину до порядку з раннього віку. Починайте з раннього віку: акцентуйте увагу карапуза на тому, що ось ви пограли – а тепер збираєте іграшки. Зібрали кубики – можна дістати іншу гру, але пункт з прибиранням не можна пропускати. Коли малюк підросте до віку 2 років і старше, дозвольте допомагати вам зібрати іграшки, а коли вже досягне самостійності – доручіть йому це завдання одноосібно. Дійте поступово, і все вийде!

Ось ще кілька важливих пунктів:

 • Не робіть прибирання покаранням – так воно буде асоціюватися з негативом. Робіть фокус не на «прибиранні», а на «підтриманні порядку», і своїм прикладом показуйте, як вам подобається піклуватися про затишок в домі.
 • Постарайтеся не «завалювати» малюка подарунками та солодощами за кожну підняту іграшку – простого «спасибі» і визнання його успіхів буде достатньо.
 • Завжди показуйте, як ви цінуєте зусилля дитини. Мамі тепер менше клопоту, а в квартирі стало чисто і світло – і все завдяки малюку!
 • Говоріть про те, що допомагаючи вам, дитина робить маму дуже щасливою – і вона з задоволенням буде прибирати дитячу кімнату, знаючи, що це принесе вам радість.

Автор статті


Автор - Коханенко Дарина

facebook.com/darina.kokhanenko